Borovany a okolí

Mini ZOO Dvorec

Památník Jana Žižky z Trocnova je 11,4 ha rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku. Jeho součástí jsou lesy, louky, samotný památník se sochou Jana Žižky, Mikšův dvorec, Žižkův dvorec – základy statku, ze kterého údajně husitský hejtman pocházel, dále muzeum a Žižkův pomník – pamětní kámen v místě původního Žižkova dubu, kde se vojevůdce podle pověsti narodil. Areál je od roku 1978 chráněn jako národní kulturní památka České republiky a nyní funguje jako pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Sezóna koupaliště Lazna probíhá od června do září, v případě nepříznivého počasí aktuální informace naleznete na hlavní webové stránce města.

Web kamera – http://koupaliste.borovany-cb.info

adresa: ul. Lazna 701, 373 12 Borovany tel.: + 420 730 588 168

Přírodní koupaliště LAZNA leží v klidné části města v blízkosti centra. Jednou z jeho hlavních předností je biologický způsob čistění vody, který probíhá ve filtračních lagunách působením vodních rostlin a přírodních ekosystémů, díky němuž je vhodný i pro osoby alegrické na chlór. Další předností je zcela výjimečný a neopakovatelný výhled do krajiny, do předhůří Šumavy. Dojedete k němu z náměstí ulicí Petra z Lindy okolo základní školy a fotbalového hřiště, pěšky můžete jít také od pošty ulicí Lazna.

Pro děti a neplavce je určena část koupaliště s postupně se svažujícím dnem a maximální hloubkou 140 cm. Pro děti jsou tu atraktivní vodní herní prvky – skluzavka, houpačka a vodní hřib, pro dospělé skokanský můstek, chrliče vody a odpočinkové molo včetně zdvíhacího zařízení pro invalidy. V provozní budově jsou umístěny toalety, sprcha s teplou vodou, převlékací kabinky, přebalovací pult pro batolata a bezpečnostní schránky pro uložení cenností. Ke sportovnímu využití je v areálu koupaliště k dispozici hřiště pro plážový volejbal, děti si mohou hrát na dětském hřišti vybaveném houpačkami, lanovkou, skluzavkou a pirátskou věží. Občerstvit se můžete v bufetu s posezením na terase nebo se osvěžit lahodnými míchanými nápoji u mobilního stánku.

Provozní doba

Červen a září Pondělí až neděle 11:00 – 20:00

Červenec a srpen: Pondělí až neděle 10:00 – 21:00

Návštěvníci přírodního koupaliště mohou parkovat svá vozidla na vyznačených parkovištích před vstupem do areálu v ulicích Lazna, Petra z Lindy a Trocnovská.

Borovanský klášter Petra z Lindy a sním spojené kulturní akce po celé léto.